28 Temmuz 2010 Çarşamba

Deniz / Deniz-e / Deniz-den...

Bunaltıcı sıcakları en çok hissettiğimiz bu güneşli yaz günlerinde sezona damgasını vuran temalardan birini ele alalım. Yaz gelince aklımıza düşen "deniz" birçok markanın ve tasarımcının ilkbahar-yaz sezonu için hazırladıkları koleksiyonların ilham kaynağı haline geliyor...
Thomas Sabo imzalı koleksiyonda deniz teması farklı şekillerde ele alınmış. Bir yanda korsanlar ön plana çıkartılırken bir yandan da deniz canlıları tasarımlara hayat veriyor. Kuru kafa, ada, hazine... Bu sezon öne çıkan figürlerden biri olan kaplumbağa, deniz yıldızı, mercan, deniz kabukları, ahtapot, köpek balığı... Gerçekten yazı yansıtan koleksiyonun tanıtım filminden çok etkilendim ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu koleksiyonla ilgili yorum yapmıyor ve sizi bu güzel koleksiyon görselleri ve filmiyle başbaşa bırakmayı tercih ediyorum :)

Dior' un bu yıl çıkarttığı deniz temalı koleksiyonda da kurukafalar ön planda... Koleksiyon mercanın asaleti, denizatı figürünün zerafeti ve Dior imzasıyla tamamlanmış...


Yaklaşık 4 yıl önce Rock trendiyle başlayan kurukafa modası şekil değiştirerek tekrar karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. O asi görünümlü kurukafalar artık daha renkli ve sevimli şekilde vitrinlere çıkmaya başladı bile... Bence bu trendin yeniden canlanması Karayip Korsanları filminin etkisiyle olacak... Serinin dördüncü filmi Mayıs 2011' de vizyona girecek. Hayranları şimdiden heyecanlanıyordur eminim... Bende onlardan biriyim! :) Filmin vizyona girişiyle beraber, önümüzdeki yaz korsan temasını her yerde göreceğiz, benden söylemesi...Deniz temasını en iyi yansıtan renk; turkuaz... Bu rengin ışıltısı etrafımızı sarıyor... Altın renginin ve denizaltı dünyasının zenginliği biraraya geliyor ve ortaya çıkan cıvıl cıvıl tasarımlar vitrinleri süslüyor... Sizin için birkaç tasarım seçtim; Alexis Bittar küpeler, Bounkit bilezik, Arzu Kaprol imzalı elbise, Marc Jacobs marka çanta, Philippe Ferrandis imzalı turkuaz taşlı kolye, Mary Frances tasarımı denizaltı dünyasını yansıtan çanta, Gianvito Rossi imzalı ayakkabı (en sol alt köşedeki), Pierre Hardy ayakkabı ve Maricel Soriano çanta.


Doğallık bu dönemlerde daha önce de sıkça bahsettiğimiz üzere önemli bir detay... Taşların doğal görünümlerinin kullanılması da bu detayın etkisi... Mercan dallarının doğal formları birçok tasarımcının gözdesi... Betsy Johnson imzalı kolye, Kenneth Jay Lane tasarımı kolye ve yine Kenneth Jay Lane imzalı broş ve Swarovski yüzük en güzel örnekler arasında yer alıyor. Hatta efsane dizi Aşk-ı Memnu' da Bihter mercanlı bir kolye takmıştı. Kapalı Çarşı'da Bihter kolyesi olarak mercanlı kolye satışları hala devam etmekte! :)
Doğallık demişken sadece doğal taşlar değil, deniz kabuklarının da direkt kullanıldığı tasarımlar karşımıza çıkıyor. Deniz kabuğu, Deniz kestanesi, deniz yıldızı, deniz atı, yengeç, kaplumbağa ana formlara hayat veren ilham kaynakları arasına giriyor. Değerli madenle zenginleşen ürünler doğal incilerle göz dolduruyor. İşte birkaç tasarım; en solda yukarıdan aşağıya doğru Black Sheep and Prodigal Sons marka yüzük, John Hary tasarımı yüzük, Alekmie yüzük ve Alexander Mc Queen imzalı yüzük. Cathy Waterman tasarımı kolye, Mary Frances çanta, Alkemie marka bilezik, Swarovski charm, Alkemie tasarımı kaplumbağa yüzük, Kara Ross imzalı yüzük ve Louis Mariette taç...

Eh deniz denilince balık ağı ve çapanın klasik görüntüleri de olmazsa olmaz değil mi? Victor&Rolf imzalı sandalet ve ayakkabı, Asos çanta ve Giles&Brother marka kolye...


Ve tabi deniz altındaki renkli dünyanın yansımaları da tasarımcıları etkileyen faktörler arasında... Tom Binns imzalı kolyeler, Pierre Hardy tasarımı ayakkabı ve Brian Atwood ayakkabıyı sizler için seçtim...


Hippie trendinin geçen sezondan kalan etkileriyle gezginlerin ilham verdiği koleksiyonuyla Louis Vuitton defilesi için hazırlanmış bu renkli tasarımların da bu noktada paylaşılması lazım diye düşünüyorum. Bu renkli ve iddialı tasarımlarla Louis Vuitton yine tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Dekorasyonda da deniz teması karşımızda... William Yeoward' ın Tiffany&Co. için tasarlamış olduğu servis tabağı ve vazo ile Swarovski' nin kristal dekoratif objeleri benim çok hoşuma giden zarif ürünler arasında...

Yazın tadını çıkarın! Haydi denize! :)

1 yorum:

 1. KADIN VE CHARMLAR BÜTÜNLEŞİNCE ORTAYA ÇIKAN MUHTEŞEM ENERJİ

  Charm, çekicilik, cazibe, tılsım, sihir anlamını taşıyan bir kelimedir. Bileklik, kolye, küpe vb aksesuarlara monte edilen, mana veya anlam ifade eden semboller yada varlıkların küçültülerek takı haline getirilmesidir.

  Avrupa da 2000 li yıllardan itibaren, özellikle çekim yasası ve kuantum fiziği ortaya çıktıktan sonra başlayan farkındalıklar, kişiselleşme, öze dönüş akımı, büyük takı markalarını arayışa itmiş ve charm üretimini başlatmıştır.

  Thomas sabo gibi dünya çapındaki markalar, pandora gibi her saniyede bir ürün satan devlerin bu hale gelmelerindeki en büyük pay charm üretimi ve kadınların buna olan büyük ilgisidir.

  Sawarovski, tifany, chamila vb bütün markalar kadınların gittikçe artan talepleri karşısında devamlı yeni ürünler çıkararak pazardaki paylarını arttırmaya çalışmışlardır. Avrupadan sonra rusya, ukrayna vb bir çok ülke kadınları da bu takıyı keşfetmiş ve özellikle bileklik lere karşı büyük bir talep başlamıştır.

  Charm takı olarak muhteşem olmasının yanında, kadınların kendini, duygularını, isteklerini, farklılıklarını, kendi hikayelerini anlatma da kulladıkları bir alfabe olmuştur.

  Kelimeler gibi bir araya getirilen charmlar, sanki paragraflarıi kitaparı oluşturmuştur.

  Ayrıca semboller toplumsal olarak belli bir anlam taşıdıklarından dolayı, taşıyan da ve gören de o anlamı düşündürmüş olması sebebiyle enerjilerini arttırarak yayarlar ve çekim yasası sebebiylede aynı enerjiyi çekerek büyütürler.

  İşte bu sebepten dolayı charmlar aynı zamanda manevi anlam taşıyan, enerji çeken ve yayan birer tılsım olarak da kullanılmaya başlanmıştır.

  MJSTORE OLARAK BİZ İSE BUNLARA İLAVE OLARAK, ÖZELLİKLE DOĞAL TAŞLARIDA KULLANARAK SEMBOLLER, BURÇLAR, DOĞAL VE ŞİFALI TAŞLAR ÜÇLEMESİ İLE YAYILAN VE ÇEKİLEN ENERJİYİ DAHA POZİTİF VE YOĞUN HALE GETİRMEYİ PLANLAYARAK ÜRÜNLERİMİZİ TASARLAYARAK SİZLERE SUNDUK.

  BU CHARMLAR İÇİNDEN, SİZE EN UYGUNLARINI SEÇİP KENDİ KİŞİLİĞİNİZ VE İSTEKLERİNİZ DOĞRULTUSUNDA TAKILAR, BU DOĞRULTUDA ENERJİ ÇEMBERİ OLUŞTURMANIZ VE SÖK TAK ÖZELLİĞİ SAYESİNDE CHARM KOLEKSİYONUNUZDAN GÜNLÜK HAYATTA ANLIK DUYGULARINIZA GÖRE TEKRAR TEKRAR TASARLAYIP TAKILARINIZI DEĞİŞTİREEBİLMENİZİ SAĞLAYABİLMEYİ AMAÇLADIK.

  İYİ, MUTLU, BAŞARILI, ŞANSLI VE BOLLUK BEREKET İÇİNDE OLMANIZ DİLEĞİYLE.

  YanıtlaSil